Нашата история би била различна без българската овца , без ширнатите зелени поляни и пръснатите по тях овчи стада. Без този национален герой- чобанинът, който подпрян на гегата си наглежда ту стадото , ту овчарското куче…
Да кажем ,че овцете са спасили българите по примера на гъските в Рим ще е съвсем непреувеличено. Има ли овчица българинът е по-малко тревожен за утре – знае си млекцето, знае си месцето.
Докато на Фолклендските острови на един жител се падали по 350 овце , то у нас овчите стада поголовно намаляват и от над 10 млн. глави добитък в края на 80-те, през 2019 те са едва около 800 000/ Факти.бг/
Има ли основателна причина поради която вкусното агнешко месо е изпаднало от хранителните ни навици толкова , че да го споменаваме само по Великден и Гергьовден ?
Тук ще напомним част от достойнствата на този незаслужено пренебрегнат за сметка на свинското вид месо.
Качественото агнешко месо е розовеещо на цвят, мазнината му е мраморно бяла и в никакъв случай жълтеникава.
Агнешкото месо е диетично – съдържа почти 3 пъти по малко мазнини в сравнение със свинското и има не повече от 250-280 Kcal на 100 гр суров продукт.
Друго достойнство на агнешкото месо е високото му съдържание на желязо – съдържа 1/3 повече желязо в сравнение със свинското месо.
Агнешкото е богато на полезни мастни киселити. Месото на животните отгледани на свободна паша съдържа приблизително 25% повече омега-3 мастни киселини от отгледаните в промишленото производство.
„Щастливите” агнета гарантират необходимото количество на конюгирана линолова киселина (CLA) – чудесна за подобряване на мускулната маса и загуба на излишно тегло.
Една порция агнешко може да ви осигури цялата необходима дневна доза витамин В 12 – важен за здравето на нервната ни система.
Чисто и вкусно агнешко месо от пасищно отглеждани животни поръчай с безплатна доставка и бонус сезонни зеленчуци за свежа гергьовденска салата на www.babaivnuci.com